Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkoła Podstawowa w Jakubówce Szkoła Podstawowa w Jakubówce

Technika

Czcionka:

17.05.2021

Temat: Podsumownie działu ABC współczesnej techniki

Proszę rozwiązać kartę pracy, która znajduje się w załączniku i przesłać do sprawdzenia do 24.05. 

10.05.2021

Temat: Postęp techniczny a zagrożenia współczesnej cywilizacji.

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technicznego.

 Nowoczesne urządzenia techniczne i wynalazki nie tylko ułatwiają nam życie, lecz także mogą być źródłem wielu zagrożeń. Katastrofy budowlane, komunikacyjne, awarie w zakładach przemysłowych są bardzo groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, a ponadto mają ogromny wpływ na środowisko. Zazwyczaj są one następstwem niedoskonałości urządzeń technicznych lub błędów człowieka.

 Nasze obecne postępowanie i troska o środowisko naturalne mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał świat przyszłości.

 

Do przykładów współczesnych zagrożeń możemy zaliczyć:  

wojny i terroryzm – nowoczesny rozwój technologii wojennej niesie za sobą śmierć i cierpienie wielu ludzi. Terroryzm to użycie przemocy wobec pojedynczych ludzi lub małych grup społecznych w celu ich zastraszenia . Często atakowane są miejsca publiczne

 zanieczyszczenie środowiska – to problem wynikający z działalności człowieka. Jego przyczynami są coraz większa liczba pojazdów, zanieczyszczenia rzek i jezior oraz wycinka drzew.

 zagrożenia zdrowia – nasze zdrowie zależy od wielu czynników. Nieodpowiednia dieta, modyfikowanie żywności i dodatki nienaturalne  oraz stres wpływają negatywnie na nasz organizm.

 

Proszę pod tematem wykonać zadanie 5 str. 63 i nie zapomnieć wysłać.

26.04.2021

Temat: Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. 

Proszę wylkonać zadanie ukryte pod linkiem 

 https://view.genial.ly/6079dd02095f400d4bcb7f78/presentation-copy-dzien-ziemi?fbclid=IwAR0Fz8ttz8gMsmTOgT1nMguxcKhgRYloO1cD7yeSHi494lQEe96lmv_YBN8

 

 

19.04.2021

Temat: Nowoczesny świat techniki – drony

Podręcznik strona 62.

Dron -  to latający samolot bezzałogowy najczęściej wyposażony w kamerę, która pozwala na podgląd obrazu na żywo np. na smartfonie czy komputerze lub odtworzenie go po nagraniu na kartę pamięci.

Swoją popularną nazwę bezzałogowce zawdzięczają angielskiemu słowu „drone”, które tłumaczy się jako truteń, bzyk.

Drony,  podobnie jak inne np. GPS, swoje początki mają w technologiach wojskowych. Drony jeszcze nie tak dawno były tylko i wyłącznie wyposażeniem naukowców i armii, która dzięki bezzałogowym samolotom mogła obserwować sytuację na kontrolowanym terytorium.

Od kilku lat drony są ogólnodostępne. Najpierw wykorzystywała je głównie branża medialna, filmowa i fotograficzna korzystając z możliwości robienia ujęć z lotu ptaka po niskich kosztach i w szybkim tempie. Aktualnie są gadżetem na każdą kieszeń i idealnym prezentem zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

W zależności od ilości wirników drony dzieli się na:

  • najpopularniejsze quadrocoptery z czterema śmigłami
  • profesjonalne hexacoptery z sześcioma śmigłami
  • octocoptery z ośmioma śmigłami.

W aktualnej ofercie oprócz latających maszyn znaleźć można też pływające i jeżdżące. Od użytkowników dronów o masie do 25 kg nie wymaga się pozwoleń na korzystanie z urządzenia, dodatkowych ubezpieczeń czy rejestracji sprzętu.

Jak działa dron?

Drony działają dzięki akumulatorom lub bateriom wznoszą się do góry i poruszają się we wszystkich możliwych kierunkach. To jak dron lata zależy od pracy i ilości śmigieł. Tańsze modele latają z reguły od kilku do 35 minut na jednym ładowaniu bądź komplecie baterii. Bardziej zaawansowane modele są w stanie przemieszczać się bez przerwy do dwóch godzin i pokonać dystans 30 km.  W zależności od rodzaju, sterowane są za pomocą kontrolera, komputera, tabletu lub smartfona na Androidzie. Można też zaprogramować konkretną trasę, którą ma lecieć.

Należy pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów dron nie może przekroczyć 50 m wysokości lotu. Warunkiem wzbicia się wyżej jest oficjalne zgłoszenie planu lotu. Prędkość maksymalna lotu bezzałogowca osiąga maksymalnie 100 km/h.

Proszę wykonać zadanie 2 str. 62.

 

12.04.2021

Temat: Nowoczesny świat techniki – roboty

 

Proszę zapoznać się z poniższymi informacjami na temat robotów i wykonać pracę domową.

Roboty – mechaniczne urządzenia, które wykorzystuje się do wykonywania automatycznie pewnych zadań i zastępowania człowieka w jego różnych powtarzalnych, niebezpiecznych lub wymagających dużej siły fizycznej czynnościach.

Przynależność do generacji robotów:

  • I generacja – roboty odtwarzające, które realizują zadane programy ruchowe, są zdolne do samodzielnego wykonywania i powtarzania prostych czynności
  • II generacja – roboty wyposażone w system sensoryczny, czyli posiadające „zmysły”, dzięki czemu reagują na dotyk, sygnały dźwiękowe, mają zdolność rozróżniania kolorów i kształtów
  • III generacja – roboty wyposażone w system wizyjny, który umożliwia im obserwację zmian środowiska, a słuch komunikację głosową. Roboty tej generacji posiadają także techniczny układ „sztucznej inteligencji”
  •  IV generacja – roboty o sterowaniu adaptacyjnym
  • V generacja – roboty inteligentne

Przeznaczenie:

  • do badań naukowych - specyficzna klasa robotów, projektowanych i konstruowanych przez jednostki badawcze w celu wprowadzenia dodatkowych rozwiązań, polepszających strukturę manipulatora, układu sterowania i napędów
  • do celów szkoleniowych - tę klasę robotów cechuje innowacyjność rozwiązań. Przeznaczeniem robotów do celów szkoleniowych jest zapoznanie przyszłych techników i inżynierów z konkretnymi robotami, które mają zostać wdrożone w fabrykach produkcyjnych
  • do celów przemysłowych - klasa robotów do celów przemysłowych jest najobszerniejsza i skupia wszystkie roboty wykorzystywane w fabrykach do transportu, produkcji i kontroli jakości
  • do celów badawczych - specjalistyczne roboty, które cechuje bardzo wysoki stopień robotyzacji. Takie struktury mogą być wykorzystywane w środowisku, które jest nieprzyjazne człowiekowi, np. pod wodą lub w przestrzeni kosmicznej
  • do celów militarnych - najczęstszym zastosowaniem w tej dziedzinie jest rozbrajanie bomb
  • do celów medycznych – roboty wspomagające procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o czynnościach do wykonania. Efektor z kolei ma za zadanie wykonywanie poleceń
  • nanoroboty - urządzenia, które pozwalają na precyzyjną interakcję z obiektami w nanoskali. Taką definicję można przypisać zarówno małym robotom poruszającym się z nanometrową precyzją, jak i dużym urządzeniom, np. mikroskopowi sił atomowych.
  • do celów rozrywkowych
  • do opieki

 

Przykładowe foto robotów:

Praca domowa

Napisz w kilku zdaniach jakiego robota chciałbyś mieć w swoim domu. Do czego on by służył, jakie czynności wykonywał, czyją pracę zastępował.

Proszę odpowiedzi przesłać na maila do przyszłego tygodnia.

 

22.03.2021

Temat: Kartka wielkanocna - praca praktyczna

W ramach dzisiejszej lekcji techniki proszę Was o wykonanie kartki z okazji Świąt Wielkanocnych. Technika pracy - dowolna. 

Zdjęcie kartki proszę przesłć do 29.03 ( leskomag@op.pl  lub na messenger ) 

 

8.03.2021

15.03.2021

Temat: Elementy elektroniki

Podręcznik strona 54-55

Elektronika zajmuje się obwodami elektrycznymi zawierającymi elementy  elektroniczne np: diody, kondensator, opornik, tranzystor, cewka indukcyjna.

 

Urządzenia elektroniczne ( zawierają elementy elektroniczne) to np. komputer, telefon komórkowy, tablet…..

Przykład płytki zawierającej elementy elektroniczne:

Elementy elektroniczne dzielimy na:

  • Aktywne (wzmacniają sygnał elektryczny np. diody)
  • Bierne ( tylko pobierają energię e elektryczną np. rezystory)

Proszę pod tematem lekcji zapisać co to jest elektronika i urządzenia elektroniczne oraz wykonać ćwiczenie 1 str. 55.

 

1.03.2021

Temat: Rysunek techniczny - podsumowanie.

Proszę rozwiążcie krzyżówkę, która znajduje się w załączniku. 

 

15.02.2021

22.02.2021

Temat: Wymiarowanie rysunków technicznych. 

Podręcznik strona 48-51

Zapoznajcie się z informacjami zawartymi w poniższej notatce. 

Aby można było skonstruować przedmiot według rysunku technicznego, trzeba zamieścić na nim informacje o wymiarach, należy go zwymiarować. W tym celu stosuje się:

-linie

-znaki 

-liczby wymiarowe.

Liczby wymiarowe należy rysować w odległości nie mniejszej niż 10 mm od krawędzi przedmiotu, odległość pomiędzy liniami równoległymi liniami wymiarowymi powinna wynosić co najmniej 7 mm. Z obu stron linii umieszcza się znaki ograniczenia – czarne groty, kropki lub ukośne kreski. Liczby wymiarowe zapisuje się około 1mm nad linią wymiarową, w połowie jej długości. Wszystkie rozmiary podaje się w milimetrach, jednak na rysunku nie stosuje się oznaczenia jednostki. Nie określa się również rozmiarów oczywistych oraz takich, które można obliczyć z pozostałych wymiarów.

Aby rysunek był bardziej czytelny, te same wymiary podaje się tylko raz. Wymiar średnicy poprzedza się literą ø (fi), Wymiar promienia – symbolami R lub r. Na arkuszach A4 liczby wymiarowe powinny mieć rozmiar co najmniej 3,5mm. Linie wymiarowe na rysunku technicznym nie mogą się przecinać. Wymiar gabarytowy podajemy tylko raz jako ostatni „na zewnątrz”. 

Zapoznajcie się  także z informacjami ukrytymi pod linkiem   http://sp35.katowice.pl/online/tydz12/6a/tec.pdf

Proszę pod tematem lekcji wykonać ćwiczenie 1 str. 48 i ćwiczenie 2 strona 49.  Prześlijcie do sprawdzenia. 

 

1.02.2021

8.02.2021

Temat: Rzuty aksonometryczne

Podręcznik str. 46-47

 

Rzuty aksonometryczne służą do poglądowego (perspektywicznego) przedstawiania przedmiotów w jednym rzucie

Rodzaje rzutów aksonometrycznych:

a) rzutowanie izometryczne

 b) rzutowanie dimetryczne ukośne

 


 Różnią się one między sobą sposobem ustawienia przedmiotu względem rzutni, co wiąże się ze zmianą długości niektórych krawędzi.

Zapoznajcie się z filmem o rzytach aksonometrycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=5lSwC31pVcU

 

 

18.01.2020

25.01.2020

Temat na dwie lekcje

Temat: Rzuty prostokątne

Podręcznik str. 42- 45

 

Rzuty prostokątne – pokazują przedmiot z kilku stron. Najczęściej są one wykonywane na trzech płaszczyznach – rzutniach. 

Rzutnia I – rzut główny czyli widok bryły z przodu

Rzutnia II  - widok bryły z przodu

Rzutnia III  - widok bryły z boku

 

 

 

Proszę zapoznać się z prezentacją ( prezentacja poprana ze strony https://sp16pabianice.pl/) znajdującą się w załącznikach.

 

Proszę pod tematem lekcji wykonać ćwiczenie 2 str. 42. Przerysujcie rysunek do zeszytu.

 

 

21.12.2020

Temat: Świąteczna lekcja techniki

W ramach dzisiejszej lekcji techniki proszę Was abyście zakręcali kołem wordwall i wybrali  zadanie     https://wordwall.net/pl/resource/8746873/%C5%9Bwi%C4%85teczna-ruletka.

Po wykonaniu zadania proszę zakręć kołem i sprawdź co przyniesie Ci Mikołaj.

https://wordwall.net/pl/resource/7747506/co-ci-przyniesie-miko%C5%82aj.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

14.12.2020

Temat: Kartka bożonarodzeniowa – praca praktyczna

W tym tygodniu w ramach lekcji techniki wykonajcie kartkę bożonarodzeniową lub ozdobę na Święta Bożego Narodzenia. Metoda pracy jest dowolna, można rysować, malować, naklejać….. Ważne aby praca była samodzielnie przez Was wykonana.  Na zdjęcia Waszej pracy czekam  do 21.12. Prace prześlijcie na Messengera lub emaila lekomag@op.pl

Jeśli nie macie pomysłu na kartkę czy ozdobę proszę obejrzeć krótkie filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=q-hEwZ2HnDQ

https://www.youtube.com/watch?v=4viaKs8W1co

https://www.youtube.com/watch?v=lOtYRN8nyMc

 

7.12.2020

Temat:  Rodzaje rysunków technicznych

Podręczni str. 40

Zapoznajcie się z informacjami dotyczącymi rysunków technicznych.

 

Rysunek techniczny

  • służy porozumiewaniu się ludzi związanych z techniką (projektanci, konstruktorzy, wykonawcy)
  • zasady wykonywania rysunków technicznych są jednakowe na całym świecie

Rodzaje rysunków technicznych:

  • rysunek techniczny wykonawczy
  • rysunek techniczny złożeniowy

 

Rysunek złożeniowy i wykonawczy ( podręcznik str. 41)

Rysunek  złożeniowy - jest przedstawieniem przedmiotu w całości. Na rysunku muszą być uwidocznione wszystkie części przedmiotu,  muszą byćone ponumerowane i opisane w tabelce rysunkowej.

Rysunek  wykonawczy – jest jednym z najważniejszych rysunków. Pozwala odtworzyć kształt przedmiotu z wymiarami. Zawiera informacje na temat dokładności wykonania przedmiotu, rodzaju materiału. Na rysunku wykonawczym znajdują się konieczne rzuty przedmiotu oraz wymagane przekroje. Rysunek wykonawczy musi być wyposażony w tabelkę rysunkową.

Dokumentacja techniczna – jeden z rodzajów dokumentacji. Występuje w postaci opisów technicznych, obliczeń konstrukcyjnych, rysunków, planów, kosztorysów i harmonogramów.

 

30.11.2020

Temat:  Podsumowanie działu I

Wykonajcie zadania z karty pracy i odpowiedzi prześlijcie mi do 6.12.2020.

Karta znajduje się w załączniku.

 

23.11.2020

Temat: Nowoczesny sprzęt na co dzień

 

Proszę o przesłanie zaległego zadania z poprzedniego tygodnia!!!

Nowoczesny sprzęt na co dzień:

  • Za pomocą nowoczesnych urządzeń można nagrywać, przetwarzać, odtwarzać dźwięki i obrazy.
  • Noweczesne sprzęty służą jako narzędzie do nauki, czytania książek, poszerzania wiadomości, zawierania znajomości

Proszę zapoznać się z infografiką ze str. 37 z podręcznika i wykonać ćwiczenie online https://learningapps.org/10763139

9.11.2020

16.11.2020

Temat: Domowe urządzenia elektryczne.

Temat na 2 jednostki lekcyjne. Przeczytaj temat z podręcznika str. 28-35  oraz poniższą notatkę.

Zapoznaj się z infografiką na stronach 31 i 32.  Zastanów się, jakie  jeszcze urządzania elektryczne znajdują się w twoim domu.

Sprawdź, czy wiesz do czego służą te urządzenia? Wykonaj ćwiczenie:

https://learningapps.org/watch?v=pacfsb0yj17

Przy zakupie nowego urządzenia elektrycznego otrzymuje się instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Odszukaj w domu instrukcję obsługi jakiegoś sprzętu domowego i zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. 

Do przechowywania i zabezpieczenia żywności służy:

  • lodówka
  • chłodziarka
  • zamrażarka

Przechowywanie żywności w lodówce

  • Półka górna

W tym miejscu przechowuj dżemy,  mleko, kefiry i jogurty. Na niższych półkach, gdzie jest zimniej, zepsują się szybciej, gdyż rozwijają się wówczas szkodliwe bakterie.

  • Półka środkowa

To najlepsze miejsce na produkty o krótkim terminie spożycia: biały ser, twarożek, ugotowane posiłki, które zostają na drugi dzień. Pamiętaj jednak, żeby je najpierw wystudzić i wstawić w szczelnie zamkniętym garnku albo pojemniku. 

  • Dolne szuflady

W tej części lodówki panuje najwyższa wilgotność, co czyni ją idealnym miejscem na przechowywanie warzyw i owoców, serów.

  • Boczne półki

Tutaj najlepiej trzymać: olej roślinny, chrzan, soki w kartonach, butelki z sosami, np. ketchup. Na drzwiach lodówki można tez przechowywać  jajka.

Każde urządzenie elektryczne  zawiera:

Etykieta energetyczna – etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii. W Unii Europejskiej muszą w nią być zaopatrzone urządzenia AGD oraz źródła światła. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń.

 

 

Tabliczka znamionowa – tabliczka (najczęściej metalowa) trwale przymocowana do maszyny, urządzenia, aparatu, środka transportu itp., zawierająca krótki jego opis i podstawowe informacje, takie jak: nazwa, producent, rok produkcji, numer seryjny,  podstawowe parametry, np. moc znamionowa,  warunki pracy, np. napięcie zasilające,  sposób podłączenia,  klasa zasilania, certyfikat bezpieczeństwa.


 

 

(źródło: Wikipedia)

 

Pralka automatyczna i pralkosuszarka

W pralce automatycznej można prać,  płukać i odwirowywać odzież.  Aby odzież się nie niszczyła należy ją posegregować biorąc pod uwagę jej kolor i informacje odczytane z metek.

Pralkosuszarka pełni funkcję pralki i suszarki, po wypraniu urządzenie może wysuszyć odzież.

Pod tematem lekcji wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 i prześlij do sprawdzenia (leskomag@op.pl)

 

2.11.2020

Temat: Instalacja elektryczna

 

Skąd się bierze prąd w naszych domach?

Zapoznajcie się z filmikiem:

https://www.youtube.com/watch?v=LmpLrMs44VQ

Obwody elektryczne:

Obwód elektryczny składa się co najmniej ze:

  • Źródła zasilania np. baterii
  • Przewodów
  • Odbiornika  energii elektrycznej np. żarówki.

 

Obwody elektryczne mogą być połączone w sposób:

  • Szeregowy  ( elementy obwodu połączone są jeden za drugim )
  • Równoległy( elementy obwodu połączone są obok siebie)
  • Mieszany

Podczas rysowania obwodów stosujemy symbole elementów tworzących obwód (tabelka str.24).

Proszę przeczytać temat z podręcznika str. 23 - 25.

 

 

26.10.2020

Temat; Instalacje domowe.

ZAŁĄCZNIKI:

Podsumowanie działu ABC współczesnej techniki

Utworzono dnia 17.05.2021, 14:22

Rysunek techniczny - podsumowanie

Utworzono dnia 28.02.2021, 22:05

Rzuty

Utworzono dnia 17.01.2021, 21:46

Załącznik

Utworzono dnia 29.11.2020, 23:29

Pogoda

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5