Witam!

7.VII

 Dziś wstaliśmy o godzinę wcześniej, gdyż autokarem wyruszaliśmy w objazdową wycieczkę po okolicy. Liczyliśmy na zapowiadane ochłodzenie, ale nic z tych rzeczy. Dlatego przy każdej okazji korzystamy z możliwości ochłodzenia lodami bądź wodą w każdej postaci. Oto krótki opis trasy i raport zdjęciowy.

 Start godz 8:00 Krynica.

 Kolejne miejscowości:

Jastrzębik - greckokatolicka Cerkiew św. Łukasza w Jastrzębiku  jest wzmiankowana w 1651. Obecny budynek jest jednak młodszy i pochodzi z 1837, zaś przebudowywany był w okresie między 1856 a 1886. Po Akcji Wisła został przejęty przez Kościół łaciński.

 Złockie - mofeta w korycie potoku Złockiego - bulgotka i dychawka, miejsce uchodzenia dwutlenku węgla z głębokich warstw geologicznych, we wsi również dawna cerkiew greckokatolicka z kompletnym ikonostasem z II połowy XVIII wieku.

 Muszyna - ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV wieku.

 Ogród zmysłów (sensoryczny) jest tak zaprojektowany, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniają także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogród podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową. Na terenie alejki spacerowe i rowerowe, platformy widokowe, wiaty wypoczynkowe, urządzenia do ćwiczeń, strumienie z kaskadami oraz 11,5 metrowa wieża z pięknym widokiem na Muszynę i okolice.

 Wyjeżdżamy z Muszyny - po prawo Mikowa Góra z rezerwatem grądu lipowego Obrożysko.

 Następnie przejeżdżamy przez lub mijamy miejscowości:

Milik

Andrzejówka

Żegiestów

Zubrzyk

w prawo Wierchomla

Piwniczna Zdrój

Rytro

Stary Sącz - ołtarz papieski z 1999 roku i Muzeum Jana Pawła II, Seklerska drewniana Brama której konstrukcja wzorowana jest na bramach do zagród Seklerskich, tradycyjnie budowanych przez ten lud na dalekich rubieżach Siedmiogrodu. Wśród bogatych ornamentów znajdują się wizerunki św. Kingi oraz św. Jadwigi, kapliczka z frasobliwym, klasztor i kościół ss. Klarysek pw. Św. Trójcy z grobem św. Kingi i najwyższą w Polsce barokową amboną w kształcie drzewa Jessego,

Nowy Sącz - park miejski z kąpielą w fontannie, lody u Agasińskich, Rynek z Ratuszem tu kąpiel w kurtynie wodnej i fontannie, Bazylika pw.św. Małgorzaty z XV wieku z cudownym obrazem - ikoną Przemienienia Pańskiego, fragmenty murów obronnych.

 Nawojowa

 Łabowa

 Odbijamy na Kamianną - w centrum wsi znajduje się drewniany kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew prawosławna pw. świętych Kosmy i Damiana z 1892 r.  

  Kamianna to stworzone przez księdza Ostacha światowe centrum apiterapii, muzeum pszczelarstwa, skansen pszczeli, pasieka "BARĆ" im ks. dra Henryka Ostacha właściciele Emilia i Jacek Nowak

 Polany - we wsi dawna drewniana cerkiew greckokatolicka z 1820 r. obecnie pełniąca funkcję kościoła rzymskokatylickiego. Zachowane kompletne wyposażenie, w tym ikonostas.

 Berest - we wsi dawna cerkiew grekokatolicka z1842 roku z ikonostasem i ikonami z XVII i XVIII wieku.

 Piorunka - we wsi dawna greckokatolicka Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana. Pierwsza cerkiew w Piorunce najprawdopodobniej powstała w I poł. XVII wieku, po lokacji wsi w 1634. Była to cerkiew pomocnicza parafii w Brunarach. Obecny budynek został wzniesiony w 1798, zaś przebudowywany był w 1909, kiedy zmieniono m.in. kształt okien. W 1930 wykonano natomiast polichromię wnętrza. Po Akcji Wisła pozbawioną wiernych cerkiew przejął Kościół łaciński, zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.

 Krzyżówka

 Krynica wracamy po 17 na czekających na nas obiad.

 Szczególne podziękowania dla:

 - Pani Doroty naszej przewodniczki, która zasypała nas nie tylko faktami, ale też legendami i dowcipami. Jej dziadek przeszedł cały szlak bojowy z gen. Andersem i walczył pod Tobrukiem. Rzecz jasna odśpiewaliśmy jej odpowiednie pieśni.  

 

 - Pana Pawła w tym dniu naszego kierowcy, który nie tylko podwoził nas jak taksówka, ale jeszcze w jakiś sposób utrzymywał w autobusie komfortową temperaturę.  

 
Opracowanie: Sekcja Informacyjna GRH
 
                                               Pozdrawiam serdecznie - Tadek